Menu Zamknij

Haftowanie, idealne zajęcie na zimowe wieczory.

haftowanie w domu

Jesienią i zimą, kiedy dni stają się coraz krótsze, a wieczory zimniejsze zaczynamy szukać aktywności, które raczej będziemy wykonywać w domu. To doskonały czas na znalezienie nowego hobby. Można wypiekać chleb, można malować obrazy. Możemy także zdobyć nowe umiejętności i kto wie, może przy okazji przygotujemy prezenty świąteczne dla całej rodziny. Czy świąteczna kartka handmade nie byłaby cudowny upominkiem? Chociaż haftowanie to czynność, którą pewnie kojarzymy z naszymi babciami, to w ostatnich latach ponownie znajduje ona – pdobnie jak druty – miejsce u młodych ludzi.

Od czego zacząć?

Mamy już chęć i zapał, czego jeszcze potrzebujemy? Niezbędne będą oczywiście nici, do haftowania najlepiej nadaje się mulina, którą możemy kupić w praktycznie każdej pasmanterii lub internecie. Jak nitka to i igła. W zależności od tego, jakiej grubości muliny chcemy używać, będziemy potrzebować innej igły. Jednak na początek polecamy zacząć od grubszych igieł z dużymi oczkami.

Potrzebujmy również czegoś, na czym będziemy haftować. Może to być zwykła surowa bawełna, ale stara koszulka też dobrze się sprawdzi. Przydadzą nam się również ołówek oraz nożyczki, ale to raczej znajduje się w wyposażeniu każdego mieszkania. Do haftowania niezbędny będzie jeszcze jeden specjalnie dedykowany przedmiot, czyli tamborek. Jest to drewniana obręcz, w którą możemy włożyć materiał i usztywnić go, dzięki czemu uzyskamy idealne płótno do haftowania.

Najtrudniejsze są początki

Jeśli udało nam się zgromadzić cały potrzebny sprzęt, możemy zaczynać. Początki mogą być trudne, ale nie zniechęcajmy się. Zacznijmy od haftowania prostych linii. Dobrym treningiem może być próba haftowania różnych liter alfabetu. Kiedy nabierzemy wprawy, będziemy mogli przejść do bardziej zaawansowanych kształtów, takich jak liście, kwiaty czy nawet ludzie. W internecie oraz księgarniach znajdziemy wiele materiałów pomocniczych, które pokażą nam haftowanie krok po kroku.

Małe dzieła sztuki

Udało nam się wprawić w haftowanie, co teraz? Dzięki tej sztuce możemy własnoręcznie stworzyć małe arcydzieła. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy stworzyć większe obrazy do zawieszenia na ścianie albo malutkie ikony, które doskonale sprawdzą się jako biżuteria. Będziemy mogli nadać też nowego życia naszym starym koszulkom, wystarczy, że dodamy na nie haftowane dekoracje. Dzięki haftowaniu możemy stworzyć również naszywki, którymi załatamy dziurawe spodnie albo udekorujemy plecak.

Haftowanie to doskonały sposób na spędzenie zimnych wieczorów. Dzięki niemu nie tylko się zrelaksujemy, ale również stworzymy wspaniałe dekoracje dla nas i naszych najbliższych. Koniecznie spróbujcie go w tym sezonie.

Opublikowano wHandmade, Chwila relaksu

Podobne wpisy