Menu Zamknij

Dlaczego trzeba sięgnąć po Sto lat samotości G.G. Marqueza

Dlaczego trzeba sięgnąć po Sto lat samotości G.G. Marqueza

Czytanie klasyki może być wyzwaniem. Niektóre książki są ciężkie i trudne, inne mają styl, który jest obcy nam w dzisiejszych czasach. Najlepsi klasycy mają jednak w sobie coś tak wyjątkowego, że pozostają aktualni po wiekach. Dlaczego czytanie klasyki jest ważne i jakie książki warto przeczytać? Czy Sto lat samotności to książka, którą trzeba poznać?

Dlaczego jest to klasyka?

Powiedzieć, że ta książka jest klasykiem, to mało powiedziane. Sprzedała się w ponad milionach egzemplarzy i została przetłumaczona na dziesiątki języków. Znalazła się też na liście najlepszych powieści XX wieku i zdobyła niezliczoną liczbę nagród. Panuje powszechna zgoda co do tego, że jest to jedno z największych dzieł literatury pięknej, jakie kiedykolwiek napisano, i jest ono powszechnie uważane za lekturę obowiązkową dla każdego, kto chce zrozumieć literaturę latynoamerykańską.

Historia Macondo i rodziny Buendia

Powieść przedstawia historię fikcyjnego miasta Macondo i mieszkającej w nim rodziny Buendia. Marquez napisał książkę w sposób tajemniczy i niezwykły. Powieść ta została doceniona za realizm magiczny, czyli mieszanie świata rzeczywistego z nadprzyrodzonym. Niektóre z najbardziej zapadających w pamięć momentów książki to refleksje bohaterów nad własną śmiertelnością i nad upływem czasu.

Jak czytać Marquez 'a: Nie spiesz się i bądź cierpliwy.

Marquez pisze w pięknym, poetyckim i niemal filozoficznym stylu. Jego teksty są często pełne bardzo szczegółowych opisów. Czytanie tej książki tak szybko, jak thrillera, jest błędem. Jeśli nie poświęcisz jej czasu, pozbawisz się bogactwa opowieści. Nie dostrzeżesz subtelnych, ale pięknych alegorii i metafor. Zwolnij, rozkoszuj się podróżą i pozwól, by książka sama do Ciebie dotarła.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Jeśli uważasz, że czytanie klasyki to strata czasu, powinieneś przeczytać Sto lat samotności. Będzie ona dla ciebie wyzwaniem, zmusi cię do myślenia i otworzy ci oczy na świat literatury. Jest to książka, którą każdy powinien przeczytać przynajmniej raz w życiu. To powieść, którą można czytać wiele razy i zawsze znajdować w niej nowe rzeczy. Ta książka, która będzie rosła wraz z Tobą, gdy będziesz się zmieniał i stawał lepszym człowiekiem.

Opublikowano wChwila relaksu

Podobne wpisy